Monday, 20 May 2013

RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MALAYSIA TAHUN 1




RANCANGAN MENGAJAR BAHASA MALAYSIA TAHUN 1
Mata pelajaran            :           Bahasa Malaysia
Kelas                           :           1 Cempaka
Hari/Tarikh                  :           Jumaat    /   26.4.2013
Masa                           :           2.10 petang – 2.40 petang
Bilangan murid            :           35 orang
Tema 2                        :           Bersih dan Sihat
Tajuk                           :           Kelas Ceria
Fokus Utama              :           2.1  Bercerita menggunakan kata, frasa,ayat serta sebutan                                                 dan intonansi yang baik dan jelas.
Aras 1              :           Menama dan menyebut benda maujud dengan perkataan yang      betul serta sebutan yang jelas
Aras 3              :           Bercerita tentang sesuatu perkara berdasarkan bahan         rangsangan.
Fokus Sampingan       :           10.1 Menghasilkan pelbagai prosa dan puisi yang menarik dan        bermakna.
Objektif Pelajaran       :           Pada akhir pelajaran ini, murid-murid dapat :
i)              Menyebut huruf dengan betul dan jelas
ii)             Mengeja perkataan  dengan sebutan yang betul
iii)            Membaca ayat tunggal mudah.
iv)           Menghasilkan kipas hiasan mengikut arahan mudah.

Tatabahasa                 :           frasa, ayat dan laras bahasa.
Kosa kata                    :           kipas  hiasan, kertas warna, lipat, sama besar, cermat, cantik.

Pengisian Kurikulum:
i)              Ilmu   :  Sains, Kajian tempatan
ii)             Nilai Murni    :  Kasih sayang, bertanggungjawab, bersemangat, cermat
iii)            Kemahiran bertambah mengajar  (KBT) Kemahiran  berfikir: menjana idea,merumus dan meringkaskan.
Kemahiran Belajar:     i)          melaporkan maklumat-maklumat, mencatat,  memproses
Alat Bantu Mengajar   :           Kad huruf,  kad  perkataan,  benda maujud, carta, papan putih, buku   
                                                          teks, buku kerja, alat tulis
Pengetahuan Sedia Ada         :          Murid-murid pernah membantu ibu dan bapa di rumah.

Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan

Set Induksi
  (5 minit)
Barang-barang maujud

Kad perkataan
1.    Ucapan salam dan bacaan doa.
2.    Guru ucapkan selamat sejahtera kepada murid bukan Islam.
3.    Guru menunjukkan sebuah kotak  dan  kad huruf dan bersoal jawab  untuk menarik tumpuan murid dan menguji pengetahuan sedia ada.
4.    Beberapa orang murid diminta  mengambil kad huruf dan melekatkan di papan putih.

k        i        p      

 a        s   

KB :
Menginterprestasi

BCB:
Mendengar aktif, bersoaljawab

BBM:
Benda maujud
Langkah 1
(8 minit)
kad perkataan
1.    Murid meneka perkataan yang terbina.

k    i     p    a   s   


2.    Guru mengaitkan kegunaan kipas dan kipas yang ada di bilik darjah. Kemudian guru meminta beberapa orang murid meneka perkataan seterusnya.
3.     

h    i    a    s   a   n 


4.    Guru menunjukkan kipas hiasan pelbagai warna dan saiz.
Guru mengaitkan set induksi dengan  tajuk  pelajaran hari ini iaitu membuat kipas hiasan’.

KBT:

KB:
Menghubungkait

BCB:
Menyebut aktif dan memproses maklumat

Nilai murni: jujur, bertanggungjawab,

HPU: 2.1
Aras 1
Langkah 2
(7  minit)
Kad perkataan dipamerkan kepada murid-murid.
1.    Guru memberi sehelai kertas warna kepada semua murid.

2.    Guru  bersoaljawab dengan murid-murid.

3.    Guru menyuruh murid mendengar dan membuat kipas hiasan dengan bimbingan guru.

a.       Sediakan sekeping kertas.
b.      Mula-mula pegang hujung kertas dan lipat kertas ke hadapan. Kemudian, lipat kertas ke belakang pula sehingga selesai.
c.       Pegang kertas tersebut di bahagian tengah.
d.      Akhirnya, kertas dilipat dua.
e.      Hiaskan  kelas kamu dengan kipas hiasan.


KB:
Sintesis,menjana idea

BCB:
Mengumpul,memproses dan menmadan maklumat.

KP:
Intrapersonal,Interpersonal

Nilai murni:
Tolong-menolong, jujur, bekerjasama, cermat


HSP: 2.1
Aras :1



Langkah  3
  (3 minit)

1.    Guru memanggil beberapa orang murid ke hadapan mengikut warna kipas mereka.
2.    Guru membimbing murid menyanyi dan membuat gerakan sambil memegang kipas yang telah dihasilkan.
3.    Murid membaca carta lirik lagu yang dipamerkan di papan putih.
4.    Guru membimbing murid menjalankan aktiviti mengikut arahan guru.
5.    Murid mendengar dan guru memberi bimbingan,motivasi dan pujian.



BBM:  carta lirik lagu

Langkah 4
(4  minit)
Guru meminta satu kumpulan ke hadapan untuk menyanyi beramai-ramai.
1.    Guru membuat rumusan isi pelajaran.
2.    Murid-murid digalakkkan supaya sentiasa mengamalkan sikap bekerjasama dan rajin membantu rakan dan keluarga.
3.    Guru menunjukkan cara melekatkan kipas murid-murid pada kad manila
untuk hiasan  kelas agar  ceria.
4.    Murid-murid dibahagikan kepada kumpulan mengikut warna kipas yang dihasilkan.
5.    Murid melekatkan kipas-kipas di atas kertas kad manila.
6.    Ketua kumpulan akan pamerkan hasil kerja kumpulan masing-masing.
7.    Guru memberi kata-kata galakan dan pujian.
BBM – senikata lagu

Nilai murni- bersemangat,
Kerjasama,
Berdisiplin.


KBT:
Kecerdasan pelbagai muzik.

Lirik lagu kipas

Mana kipas
Mana kipas

Ini dia
ini dia.

Kipas kami cantik
Kipas kami cantik

Seronoknya
Seronoknya


Penutup
 (2 minit)
BBM:
buku kerja murid.
1.    Guru membuat rumusan tentang isi pelajaran.
2.    Guru meminta murid membuka buku kerja. (m.s.40)
3.    Murid membuat latihan  dengan bimbingan guru.


No comments:

Post a Comment